Behörig våtrum Lomma 040 - 23 04 70

Vi lagar middag till familjerna boende på RonaldMcDonaldhuset i Lund

Tanken med huset är att det ska vara ett hem, hemifrån. Här finns det inga vita läkarrockar och stela sjukhusmiljöer utan huset är otroligt hemtrevligt och man blir varmt bemött. Detta underlättar läkandet och en period som kanske är det jobbigaste man någonsin går igenom.

Senast uppdaterad av Sanna i

Till Ronald McDonald Hus i Lund kommer familjer från hela Sverige, då deras barn och ungdomar behöver specialistvård på Universitetssjukhuset i Lund. Huset ligger på sjukhusområdet, en kort promenad från Barn- och Ungdomssjukhuset.

All medicinsk vård sker alltid på sjukhuset.
Sjukhusets vårdpersonal planerar och bokar rum för familjerna.
Boendet är kostnadsfritt för familjerna och Ni har möjlighet att bo kvar så länge det sjuka barnet är inskrivet på vårdavdelningen.

Huset överlever av sparbössorna runt om på McDonaldsresturangerna i Sverige samt biodrag från hemkommunerna och med hjälp av volentärer.

Här är Sanna på Willys och fyller vagnen inför kvällens stora matlagning. Det gäller att bunkra upp ordentligt när man ska laga mat till 45 personer.

 

Sanna på Willys

Stefan gör sin första Tsatziki!

 

Stefan

 

Menyn bestod av antingen ungsstekta kyckligfileér med örter eller ungsstekt lax samt ris och härliga sallader.

 

Mat 3

 

Nöjda och stolta:

 

Sanna & Stefan

 

Och till efterrätt blev det hemmalagad kladdkaka med mörk och ljus choklad med vaniljglass och hallon.

 

Efterrätt 1

 

Tack till er alla i huset, både boende och personal för en fantastisk lärorik kväll!

 

 

 

Följ @dittnyabadrum på Instagram